کارت بازرگانی فیزیکی یا غیرفیزیکی فرقی ندارد/ مقررات زائد فرایند صدور کارت حذف شود

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

رئیس مجمع واردات با اشاره به طرح حذف کارت فیزیکی بازرگانی گفت: فیزیکی یا غیر فیزیکی بودن کارت بازرگانی چندان مهم نیست بلکه آنچه مهم است این است که مقررات زائد و زمان گیر فرایند صدور و تایید کارت حذف شود.

علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات  در رابطه با کارت بازرگانی و اینکه حذف کارت فیزیکی در دستور کار تصمیم‌گیران نظام تجاری کشور قرار گرفته، اظهار داشت: تصمیم خوبی است ولی فیزیکی یا غیر فیزیکی بودن کارت بازرگانی، موضوع چندان مهمی نیست. بلکه آنچه که مهم است فرایند صدور و تایید کارت است که مقررات زائد و زمان گیری است که پیش روی فعالان اقتصادی قرار دارد.

وی افزود: کارت بازرگانی در کشورهای معدود و انگشت شماری وجود دارد ولی به هرحال در نظام تجاری کشور ما به دلایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارت بازرگانی نباید به عنوان یک سرعت گیر و دست انداز پیش روی تجار باشد و به همین دلیل باید فرایند صدور آن مورد تسهیل قرار گیرد.

مناقبی با اشاره به بحث کارت های کرایه ای افزود: وجود کارت بازرگانی اجاره ای نشانه وجود نقاط ضعف و نقص در سازمان های مربوطه است به این دلیل که به کسانی کارت بازرگانی داده اند که اهلیت آن را نداشته است.

رییس مجمع واردات تاکید کرد: کسانی که بخواهند در فعالیت تجاری خود، کار خلاف انجام دهند، هنوز هم انجام می دهند و مراجع ما با این همه سختگیری متاسفانه فقط برای فعالان اقتصادی شناسنامه دار و رسمی، دست انداز ایجاد کرده اند.

وی ادامه داد: پیگیری کردن اینکه کارت ها اجازه ای است یا خیر، کار راحت و سهل الوصول است، چرا که با رصد و ردیابی کالا می‌توان به مالک و ذینفع اصلی آن رسید ولی متاسفانه اراده ای در این خصوص وجود ندارد.

به گفته مناقبی، اگر اراده ای بر این مبنا وجود داشت، با بررسی سوابق واردات و پرونده های قبلی و همچنین ردگیری کالا پس از ترخیص، مالک اصلی کالا و یا ذینفعان آن تشخیص داده می شوند.

رئیس مجمع واردات تاکید کرد: معضلی که برای واردکنندگان قانونی ایجاد شده آن است که عده ای که خلاف کردند و اراده ای هم برای محدودسازی آنها نبوده، بهانه شده اند تا فعالان اقتصادی رسمی و قانونی درگیر دست اندازها شده اند و این اصلا رویکرد درستی در نظام تجاری کشور نیست.

وی افزود: متاسفانه باید اعتراف کنیم‌که به دلیل تراکم مقررات زائد، بروکراسی درهم پیچیده و موازی کاری ها، کار خلاف در عرصه تجارت خارجی، سهل تر از کار قانونی شده است و این دردی است که سیاستگذاران کشور باید هرچه زودتر برای آن تدبیر کنند.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Language