تبعات تصمیم جدید بانک مرکزی برای خرید مستقیم ارز صادراتی / آیا باز هم فصل صادرات با کارت بازرگانی کارتن خواب‌ها خواهد رسید؟

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

بانک مرکزی اعلام کرده که از این پس، خود راسا ارز صادراتی را خواهد خرید و آن را به واردکنندگان واگذار خواهد کرد، تصمیمی که به گفته فعالان اقتصادی تبعاتی همچون کاهش عرضه ارز صادراتی، تقاضای کاذب برای خرید ارز ارزان از دولت و نرخ‌گذاری دستوری ارز آن هم با تبعات قابل توجه در بازار خواهد داشت.

ضمن اینکه مشخص نیست قرار است مکانیزم تعیین نرخ ارز صادراتی به چه شکل باشد و صادرکنندگان با چه روش و از چه طریق هایی ارز خود را به بانک مرکزی آن هم در شرایط تحریمی بفروشند!

محمد لاهوتی، عضو کمیته اقدام ارزی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، با اشاره به اعلام رییس کل بانک مرکزی مبنی بر دریافت مستقیم ارز از صادرکننده و فروش به واردکننده صرفا از سوی بانک مرکزی گفت: دستورالعمل دریافت مستقیم ارز از صادرکننده و فروش آن به واردکننده صرفا از سوی بانک مرکزی که روز پنجشنبه گذشته رسما از سوی رییس کل بانک مرکزی مطرح شد، به نوعی رسما حذف صرافی‌ها و وارد شدن بانک مرکزی به خرید ارز را کلید زد و این اتفاقی بود که در سال ۱۳۷۴ به دلیل نوسانات ارزی در دولت سازندگی هم رخ داد.

وی با اشاره به ابهامات موجود در این طرح افزود: این موضوع در آن زمان همراه با مشخص نمودن دو عامل از سوی دولت بود؛ به نحوی که در سال ۷۴ بانک مرکزی نرخ را هم اعلام کرد و البته نکته بعدی هم این بود که در آن زمان، تحریم های ایران فقط در حوزه آمریکا بود و حتی سوییفت و یوترن نیز عملا کار می کردند و واریز پول به حساب بانکها و فروش ارز به سیستم بانکی و بانک مرکزی، امکان پذیر بود؛ اما اکنون چنین امکانی وجود ندارد.

لاهوتی ادامه داد: اما امروز و در شرایط کنونی، عدم امکان حواله به حساب های اشخاص در داخل کشور مهیا نیست و مشکلاتی که انجام حواله و واریز وجه از خارج از کشور به حسابهای بانک مرکزی و یا بانکهایی که با بانک مرکزی در ارتباط هستند، وجود دارد، این اجازه را نمی دهد؛ ضمن اینکه واریز وجه به حساب شرکتهایی که معرفی می شوند نیز، عملا به راحتی صورت نخواهد گرفت.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language