تحولات اخیر هزینه صادرات به افغانستان را افزایش داده/ دولت تسهیلات ویژه‌ای برای صادرات به افغانستان در نظر بگیرد

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

🔺حسین سلیمی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان: همسایه‌های ایران برای افزایش تجارت با افغانستان، تعرفه‌های ترجیحی در بخش گمرک اعمال می‌کنند؛ اگر پاکستان برای افزایش تجارت با افغانستان تعرفه ترجیحی قرار دهد، ایران دیگر توان رقابت برای صادرات کالا را ندارد؛ پس ایران هم باید فعالیت مشابهی را جهت رقابت پذیر کردن کالاهای خود انجام دهد.

🔺کاهش ۱۸ درصدی عوارض گمرک، به تنهایی نمی‌تواند بر افزایش صادرات ایران به افغانستان موثر باشد. عوامل اثرگذار در این زمینه، شامل کاهش هزینه تمام شده تولید کالا در کشور، افزایش رقابت پذیری با سایر کشور‌ها برای به دست آوردن بازار افغانستان، امکان انتقال وجوه ارزی حاصل از صادرات، رفع مشکلات بانکی، بهبود وضعیت جاده‌ها، کاهش هزینه بارگیری و کاهش معطلی در گمرکات است.

🔺تحولات اخیر افغانستان سبب افزایش هزینه صادرات به این کشور شده و دولت، باید اقداماتی برای تسهیل انتقال ارز و رفع تعهدات صادرکنندگان به افغانستان انجام دهد و بهبود عوامل موثر بر صادرات، باعث بالاتر رفتن توان رقابتی کالا‌های ایرانی در مقابل کالا‌های سایر کشور‌ها برای به دست آوردن بازار افغانستان می‌شود.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language