رشد ۵۳درصدی تجارت ایران و عمان

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور به عمان در خصوص تجارت غیر نفتی دو کشور گفت: تجارت غیر نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با کشور عمان چهار میلیون و ۱۹۰هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵میلیون و ۵۰۰هزار دلار بود که نسبت به سال قبل ۲۷درصد در وزن و ۵۳درصد در ارزش افزایش داشته است.
وی افزود: سهم صادرات إیران به عمان از این میزان تجارت دو میلیون و ۲۸۳هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۷۱۶میلیون دلار بود که با رشد ۱۴درصدی در وزن و ۶۳درصدی در ارزش همراه بوده است.
لطیفی در خصوص واردات از عمان توضیح داد: واردات کشورمان از عمان هم یک میلیون و ۹۰۷هزار تن کالا به ارزش ۶۱۹میلیون و ۵۰۰هزار دلار بود که ۴۹درصد در وزن و ۴۳درصد در ارزش افزایش داشته است.
سخنگوی گمرک در خصوص مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان گفت: قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی از مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال ۱۴۰۰بود.
وی در خصوص مهمترین کالاهای وارداتی از عمان هم توضیح داد: ذرت، زغال سنگ، روغن و دانه های روغنی، گندم، جو، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات راه سازی، مواد معدنی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا و لوازم یدکی از مهمترین کالاهایی بود که از سوی شرکای عمانی خریداری شد و به کشورمان وارد شد.
لطیفی در ادامه گفت: صادرات به عمان در فروردین ماه امسال هم ۱۷۶هزار و ۲۰۳تن به کالا به ارزش ۷۴میلیون و ۳۹۰هزار و ۲۹۶دلار که بود که نسبت به فروردین سال قبل با وجود کاهش ۷درصدی در وزن رشد ۱۰۳درصدی در ارزش داشته است.
وی در پایان افزود: واردات از عمان هم در فروردین امسال ۴۱هزار و ۳۲۸تن کالا به ارزش ۳۶میلیون و ۷۷۳هزار و ۸۶۶دلار بود که نسبت به مدت مشابه رشد ۲۹درصدی در وزن و ۱۴۳درصدی در ارزش داشته است.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language