مجاهدت خاموش مرزبانان اقتصادی

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

فساد، رانت و بروکراسی اداری تصویر رسانه ها از دستگاههای اجرایی است در این بین نام گمرک، بانک و چند دستگاه اقتصادی دیگر بیش از سایر سازمان ها در این تصویر تکرار می شود.
 بهانه نگارش این مطلب ارائه چند برش از مجاهدت مرزبانان اقتصادی کشور در گمرک و قیاس آن با تصویر رسانه هاست.

اپیزود اول: فشار و تهدید
 ارزیاب گمرک فرودگاه یزد چندی پیش به رغم فشارها از خروج یک محموله قلمه گیاهی جلوگیری می کند گرچه این خبر بازتاب چندانی در رسانه ها ندارد و حتی در سایت و کانال رسمی گمرک منتشر نمی شود اما ایستادگی کارمندان گمرک در برابر فشار و تهدید و پافشاری آنان بر مر قانون را نمی توان بایکوت و یا نادیده گرفت چرا ‌که نمونه های مشابه آن به وفور در گمرک های کشور قابل مشاهده است.

اپیزود دوم: سوء قصد
 چندی قبل به جان معاون فنی گمرک شهید رجایی سوء قصد می شود، سوء قصد قصه پر غصه در گمرک هاست که توسط صاحبان قدرت و نفوذ که از راه فشار و تهدید به خواسته خود نمی رسند، انجام می شود،
چند مدت پیش نیز مدیرکل وقت گمرک خرمشهر و معاون وقت گمرک آستارا با چاقو مورد سوء قصد قر ار گرفتند، هیچگاه این خبرها بازتاب گسترده ای در رسانه ها ندارد و حتی به مرور فراموش می شود اما زخم سوء قصد در روزهای فراموشی سرباز می کند ،
فرد مصدوم کارمندی معمولی با حقوق حداقلی است که صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته اما
پس از سوء قصد ناگهان با هزینه های سنگین درمان رو به رو می شود و متاسفانه در این زمینه کمکی دریافت نمی کند.
سال ۹۳ یک مرزبان در گمرک مرزی سرخس در حین بازرسی از یک کامیون از پشت سر زیر گرفته می شود و پای وی به شدت آسیب می بیند، گرچه این خبر پس از ۷ سال هنوز در رسانه های رسمی منتشر نشده اما اکنون پای این ارزیاب گمرک به دلیل عدم تمکن مالی و حمایت سازمانی در آستانه قطع شدن است و تا لحظه نگارش این مطلب به رغم مکاتبات فراوان تاکنون هیچ کمک مالی دریافت نکرده است.

اپیزود سوم: آبرو
هنگامی که تهدید و فشار و بعد سوء قصد به نتیجه نمی رسد به آبروی کارمند گمرک حمله می شود غافل از اینکه مرزبانان اقتصادی کشور آبروی خود را با خدا معامله کرده اند.
 کم نیست پرونده های فسادی که از کارمندان گمرک در رسانه ها منتشر شده و اسامی آنان پیش از قطعی شدن حکم به بیرون درز می کند.
چندی قبل برای یک کارمند در گمرک های مرزی پرونده سازی می شود و پس از مدتی حبس و انفرادی مشخص می شود پرونده کذایی است آبرویی که از آن مرزبان خدشه دار شد در واقع همان آبرو و شرافتی است که کیف حاوی پول و طلا را در گمرک شیراز به صاحبش باز می گرداند.

اپیزود چهارم: تقدیم جان
کارمندان گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرزبانان اقتصادی با حداقل امکانات در نقاط صفر مرزی به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند، بسیاری از این مرزبانان، جان خود را در آمد و شدها و اتفاقات ریز و درشت حین مرزبانی از دست داده اند، در همه گیری کرونا که سازمان ها و دستگاه های دیگر تعطیل و یا نیمه تعطیل بودند هیچگاه فعالیت مرزبانی فرزندان غیور ملت در گمرک تعطیل نشد و بیش از ۱۵ نفر از عزیزترین فرزندان کشور در این راه شهید خدمت به مردم شدند

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language