تلفن همراه؛ صدرنشین واردات ایران در سال جاری

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

در جریان واردات صورت گرفته در سال جاری گوشی تلفن همراه با بیش از ۱.۴ میلیارد دلار همواره پیش از هر کالای اساسی در صدر واردات قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق آمار تایید شده گمرک و روند واردات، مشاهده می‌شود که در چند ماه ابتدایی سال جاری مجموع تجارت خارجی ایران در صادرات و واردات حدود ۲۹ میلیارد دلار بوده، حدود ۱۴ میلیارد دلار آن واردات است و از این میزان ۱.۱۵۶ میلیارد دلار به واردات گوشی تلفن همراه اختصاص داشته است که در مقایسه با مدت سال قبل ۱۰۲ درصد از نظر ارزش و ۵۰ درصد از لحاظ وزنی رشد دارد.

در ماه‌های ابتدایی سال تلفن‌همراه در صدر میزان واردات کشور قرار داشته است و بعد از آن ذرت دامی، روغن، جو، کنجاله سویا، گندم، شکر و برنج که عمدتا کالاهای ضروری وارداتی و اغلب دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومان بنا بر ضرورت واردات و اساسی بودند در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در این خصوص، بررسی آمار جدیدتر تجارت خارجی در مرداد امسال نیز از این حکایت دارد که در این ماه مجموع تجارت خارجی حدود ۵.۳ میلیارد دلار بوده که ۲.۵ میلیارد دلار آن به واردات اختصاص دارد و به دنبال آن باز هم گوشی تلفن همراه نسبت به سایر اقلام بیشتر وارد شده و در رتبه اول قرار گرفته است. طبق آمار ۲۳۹ میلیون دلار واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته است که اقلام اساسی پس از آن با اختلاف زیادی نسبت به آن قرار دارند.  در این ماه بعد از گوشی موبایل، دانه سویا با ۱۴۷ میلیون دلار، ذرت دامی ۱۱۲ میلیون دلار، گندم ۷۲ میلیون دلار و جو با ۴۰ میلیون دلار واردات در مرداد ماه وارد شده است.

به همین منظور، مجموع ارزش واردات گوشی موبایل در ماه‌های ابتدایی سال به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار می رسد که رقم قابل توجهی در واردات ایران که عمدتا محدود به کالاهای اساسی و مواد تولیدی است به شمار می‌رود.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language