رشد ۴۲ درصدی صادرات خشکبار در سال ۹۹

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه
Rate this post

مدیرکل دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: علیرغم تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع ویروس کرونا، صادرات محصولات خشکبار کشورمان طی ۱۲ ماهۀ سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ به لحاظ ارزشی ۴۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایلنا، محمود بازاری با بیان این خبر اظهار داشت: خشکبار ایران در ۱۲ ماهۀ سال گذشته به ارزش ۲۰۳۶ میلیون دلار و به وزن ۷۷۶ هزار تن به کشورهای هدف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از نظر ارزشی ۴۲ درصد و از نظر وزن ۵۴ درص افزایش داشته است.

وی افزود: از این میزان، صادرات پسته به تنهایی طی سال ۱۳۹۹ معادل ۱۳۷۲ میلیون دلار و ۲۰۴ هزار تن بوده و ۶۷ درصد از کل صادرات این گروه را در برداشته  است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان‌ از رشد ارزشی ۴۳ درصدی و رشد وزنی ۸۸ درصدی دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی گفت: چین، امارات متحده عربی، هند، ترکیه، عراق، پاکستان، آلمان، روسیه، قزاقستان، ویتنام، افغانستان و… در زمرۀ مهم‌ترین بازارهای هدف صادراتی محصولات خشکبار قرار دارند.

بازاری ادامه داد: صادرات خرما طی سال گذشته معادل ۲۹۷ میلیون دلار و ۳۳۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ به لحاظ ارزشی ۴۳ درصد و به لحاظ وزنی ۴۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. صادرات کشمش نیز طی سال ۹۹ معادل ۲۳۴ میلیون دلار و ۱۷۶ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه قبل نشان‌دهنده رشد ۴۵ درصدی در ارزش و رشد ۴۸ درصدی در وزن است.

وی تأکید کرد: در صورت رفع چالش‌ها و موانع سر راه صادرات و همچنین تسهیل حمل دریایی و زمینی محموله‌ها، جهش قابل ملاحظه‌ای در صادرات  این محصولات خواهیم داشت

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Language