اخبار و مقالات

رشد 53درصدی تجارت ایران و عمان

سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور به عمان در خصوص تجارت غیر نفتی دو کشور گفت: تجارت غیر نفتی ایران در سال 1400 با کشور عمان چهار میلیون و 190هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 335میلیون و 500هزار دلار بود که نسبت به سال قبل 27درصد در وزن و 53درصد در ارزش افزایش داشته است. وی افزود: سهم صادرات إيران به عمان از این میزان تجارت دو میلیون و 283هزار تن کالای ایرانی به ارزش 716میلیون دلار بود که با رشد 14درصدی در وزن و 63درصدی در ارزش همراه بوده است. لطیفی در خصوص واردات از عمان توضیح داد: واردات کشورمان از عمان هم یک میلیون و 907هزار تن کالا به ارزش 619میلیون و 500هزار دلار بود که 49درصد در وزن و 43درصد در ارزش افزایش داشته است. سخنگوی گمرک در خصوص مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان گفت: قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی از مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال 1400بود. وی در خصوص مهمترین کالاهای وارداتی از عمان هم توضیح داد: ذرت، زغال سنگ، روغن و دانه های روغنی، گندم، جو، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات راه سازی، مواد معدنی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا و لوازم یدکی از مهمترین کالاهایی بود که از سوی شرکای عمانی خریداری شد و به کشورمان وارد شد. لطیفی در ادامه گفت: صادرات به عمان در فروردین ماه امسال هم 176هزار و 203تن به کالا به ارزش 74میلیون و 390هزار و 296دلار که بود که نسبت به فروردین سال قبل با وجود کاهش 7درصدی در وزن رشد 103درصدی در ارزش داشته است. وی در پایان افزود: واردات از عمان هم در فروردین امسال 41هزار و 328تن کالا به ارزش 36میلیون و 773هزار و 866دلار بود که نسبت به مدت مشابه رشد 29درصدی در وزن و 143درصدی در ارزش داشته است.

4.2 میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک/ 33 شناور در صف تخلیه کالای اساسی

🔹سخنگوی گمرک گفت:میزان ورود کالای اساسی به کشور مناسب است و ترخیص آن به سرعت در حال انجام است و در حال حاضر بیش از چهار میلیون و 270هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات به عنوان ذخایر استراتژیک در حال تخلیه یا ترخیص هستند.

🔹سید روح اله لطیفی،سخنگوی گمرک اظهار داشت : از چهار میلیون و 270 هزار تن کالای اساسی که موجود در بنادر و یا در حال تخلیه هستند سه میلیون و 107هزار تن کالا در اماکن بندری و گمرکی هستند و تشریفات ترخیص آن در حال انجام است و 17شناور نیز با 350هزار و 626تن کالا در حال تخلیه کالاهای خود در بنادر هستند و 811هزار و646تن کالا نیز در 16شناور در صف تخلیه کالاهای اساسی قرار دارند.

🔹لطیفی افزود: روزانه بیش از پنجاه هزار تن کالای اساسی با بیش از دوهزار دستگاه کامیون و 150واگن از گمرکات اجرایی در حال ترخیص بوده و به شبکه توزیع و تولید ارسال می شود.

🔹سخنگوی گمرک در خصوص کالاهای اساسی موجود در اماکن بندری و گمرکی توضیح داد: ذرت با دو میلیون و 46هزار و 665تن در صدر کالاهای موجود است که یک میلیون و 826هزار و 826هزار و 638 تن آن در جریان اقدامات مرتبط با ترخیص است و 72هزار و 956تن نیز در حال تخلیه از شناورها و 147هزار و 71تن نیز در صف تخلیه شناورها قرار دارد.

🔹لطیفی در ادامه گفت : گندم با 823هزار و 908 تن دومین کالای اساسی از نظر میزان موجودی است که در حال ورود و توزیع به کشور بوده که 297هزار و 74تن آن در اماکن بندری و در حال مقدمات ترخیص، 11
8هزار و 967تن در حال تخلیه و 407هزار و 867تن نیز در شناورها منتظر تخلیه هستند.

🔹وی افزود: بعد از ذرت و گندم، دانه های روغنی و روغن خام بیشترین موجودی و ذخایر را در بین کالاهای اساسی در بنادر کشور به خود اختصاص داده است، دانه های روغنی و سویا با 592هزار و 743تن که 354هزار و 10تن آن در اماکن بندری در حال انجام اقدامات ترخیص و مابقی در حال تخلیه و یا در صف تخلیه از شناورها هستند، و 350هزار و 865تن روغن خام در اماکن بندری در حال ورود به کشور و توزیع در چرخه تامین و کارخانه ها هستند.

🔹سخنگوی گمرک در خصوص سایر کالاهای اساسی موجود و در حال ترخیص در گمرکات و بنادر گفت: جو با 203هزار و 634تن که 195هزار و 331تن آن در اماکن بندری در حال اقدام برای ترخیص است و مابقی در حال تخلیه از شناورها، برنج با 111هزار و 822تن که 80هزار و 240تن آن در حال انجام تشریفات ترخیص بوده و 31هزار و 582تن آن در حال تخلیه از شناورها است و 76هزار و 867تن شکر خام که سه هزار و 367تن آن در حال انجام تشریفات ترخیص بوده و 73هزار و 500تن آن نیز در شناورها منتظر تخلیه هستند.

🔹لطیفی در پایان تاکیدکرد‌: گمرکات مرتبط با ورود کالاهای اساسی بدون تعطیلی و به صورت 24ساعته حتی در بدترین شرایط آب و هوایی مشغول به خدمت رسانی هستند.

کارکنان گمرک پویش مجازی حقوق دریافتی پایین را در صفحه “فارس من” تشکیل دادند.

جمعی از کارکنان گمرک با درج مطلبی در صفحه “فارس من” سایت خبرگزاری فارس پویش مجازی درخواست توجه به حقوق و دریافتی خود را نسبت به زیرمجموعه های دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی دارند.

دسترسی به پویش لینک زیر:

https://www.farsnews.ir/my/c/59687

از سال 97 تا 1400، هزار و پانصد بخشنامه فقط درباره مسائل گمرکی صادر شده است.

رهبر انقلاب : عامل اصلی این مشکلات، صِرف تحریم نیست بلکه تصمیم‌گیری‌های غلط یا کم‌کاری‌ها، باعث بخش مهمی از مشکلات بوده است.
ایشان با اشاره به اهمیت و استفاده حداکثری ایشان از مشاوره‌های متخصصان و کارشناسان، گفتند همه مسئولان با بهره‌گیری از دیدگاههای صاحبنظران برای اجرای کامل توصیه‌های قبلاً بیان شده، همت کنند که هدایت، نظارت و حمایت از تولید به جای دخالت دولت، بهبود محیط کسب و کار، انضباط مالی، رفع موانع تولید، آسان‌سازی اخذ مجوز فعالیت‌ها، ایجاد پنجره واحد صدور مجوز، سیاست‌های تشویقی برای فعالیت‌های مولد، دانش‌بنیان کردن زنجیره تولید، مبارزه با فساد، حمایت از صنایع داخلی و مبارزه قاطع و بی‌رحمانه با قاچاق از جمله این توصیه‌ها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نمونه، مشکل صدور بخشنامه‌های متعدد را مثال زدند و گفتند: از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰، هزار و پانصد بخشنامه فقط درباره مسائل گمرکی صادر شده است. فعالان اقتصادی به کدام یک عمل کنند؟ اصلاً فرصت هست همه را بخوانند؟

موانع واردات نهاده‌های دامی برداشته شد

رئیس هیأت مدیره انجمن خوراک دام، طیور و آبزیان:

در سال جاری شرایط به گونه‌ای بود که امکان واردات نهاده‌های دامی برای بخش خصوصی به خوبی محیا نبود.

با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی به واردات نهاده‌های دامی موانع اصلی واردات این محصولات توسط بخش خصوصی برداشته شد

هند به دلیل خشکسالی و امنیت غذایی صادرات گندم را ممنوع کرد

هند تصمیم گرفته است با توجه به بحران ناشی از جنگ در اوکراین و به دلیل «آنچه امنیت غذایی کشور» اعلام شده صادرات گندم را متوقف کند. این تصمیم با انتقاد گروه جی هفت روبرو شده است.
مقامات هندی در این راستا بنا دارند با قطع صادرات گندم ضمن کنترل قیمت‌ها و مقابله با تورم مواد غذایی اقدام به حفظ ذخایر داخلی برای پاسخگویی به نیازهای مصرف کنندگان کنند.
این دستورالعمل از سوی دومین کشور تولید کننده گندم در جهان در حالی صادر شده است که هند پیش‌تر برای صادرات ۱۰میلیون تن غلات در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ برنامه ریزی کرده بود.
هند بعد از چین بزرگترین تولید کننده گندم دنیاست. هند همچنین پس از چین پرجمعیت ترین کشور دنیا هم هست.

فهرست
Language