اخبار و مقالات

هشدار سازمان‌ملل درباره افزایش نرخ جهانی حمل‌ونقل کانتینری

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، آنکتاد UNCTAD، اعلام کرد که بهبود اقتصاد جهانی به دلیل افزایش نرخ های حمل و نقل کانتینری که احتمالا تا سال 2022 ادامه خواهد داشت، در خطر است.

 به نقل از راشاتودی، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، آنکتاد UNCTAD، روز پنجشنبه اعلام کرد که بهبود اقتصاد جهانی به دلیل افزایش نرخ های حمل و نقل کانتینری که احتمالا تا سال 2022 ادامه خواهد داشت، در خطر است.

ربکا گرینسپن، دبیر کل آنکتاد، در این باره توضیح داد: افزایش کنونی نرخ حمل‌ونقل تأثیر عمیقی بر تجارت خواهد داشت و بهبود اجتماعی-اقتصادی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه را تا زمانی که عملیات کشتیرانی دریایی به حالت عادی بازگردد، تضعیف می‌کند.

آنکتاد در گزارش بررسی حمل و نقل دریایی 2021 خود که در تاریخ 18 نوامبر منتشر شد، اظهار داشت که در سطح فعلی، افزایش نرخ جهانی حمل و نقل کانتینری می تواند سطح قیمت واردات را تا 11 درصد افزایش دهد. سطح قیمت مصرف کننده نیز متعاقباً به طور متوسط 1.5 درصد از هم اکنون تا سال 2023 افزایش خواهد یافت.

با این حال، بر اساس این گزارش، تأثیر نرخ‌های بالای حمل‌ونقل حتی در اروپا به طور مساوی پخش نمی‌شود و عموماً در اقتصادهای کوچک‌تر بیشتر خواهد بود. انتظار می‌رود کشورهای جزیره‌ای کوچک که به میزان زیادی به تحویل از طریق دریا وابسته هستند، بیشترین آسیب را از این موضوع متحمل شوند.

بر اساس این گزارش، آنها احتمالاً شاهد افزایش قیمت واردات به میزان  24 درصد و قیمت مصرف کننده به میزان 7.5 درصد باشند.

همچنین، در حالی که انتظار می‌رود قیمت‌های مصرف‌کننده در ایالات متحده و چین به ترتیب 1.2 و 1.4 درصد افزایش یابد، کشورهای کوچک‌تر با «واردات باز» مانند استونی و لیتوانی نزدیک به 4 درصد افزایش خواهند داشت.

به گفته آنکتاد، زنجیره‌های تامین که در حال حاضر تحت تاثیر نرخ بالای حمل و نقل قرار گرفته‌اند، در طول سال آینده بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

انتظار می رود قیمت ها در محصولات مختلف به طور ناموزون افزایش یابد. به عنوان مثال، اقلام کم ارزش، مانند مبلمان، منسوجات، پوشاک و محصولات چرمی به شدت تحت تأثیر قرار خواهند گرفت، زیرا تولید این کالاها اغلب در اقتصادهای کم دستمزد و دور از بازارهای مصرف عمده پخش می شود. قیمت ها در این بخش حداقل 10 درصد افزایش می یابد.

این سازمان همچنین افزایش 9.4 درصدی برای محصولات لاستیکی و پلاستیکی، افزایش 7.5 درصدی در صنعت داروسازی و تجهیزات الکتریکی، 6.9 درصدی در وسایل نقلیه موتوری و 6.4 درصدی در تجهیزات و ماشین‌آلات را پیش‌بینی کرده است.

در ادامه روند صعودی بازار ارز، امروز دلار رکورد بالاترین قیمت سال جاری را شکست.

درحالیکه دلار پیش از این در بالاترین قیمت به ۲۸۴۵۰تومان صعود کرده بود، در بازار امروز به سطح ۲۸۵۵۰تومان رسید.

این درحالیست که یورو نسبت به آخرین روز معاملات هفته گذشته حدود ۳۵۰تومان کاهش یافته و قیمت آن در بازار آزاد امروز به ۳۲۸۷۰تومان رسیده است.

 بهبود جریان ارزی در بازار متشکل

 میزان معاملات ارز در سامانه نیما یا همان سامانه‌ای که در آن، نیاز ارزیِ وارد کنندگان تامین می‌شود در دوره منتهی به هفته سوم آبان ماه به ۳ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار رسید. این روند، نشان دهنده افزایش ۷۰ درصدی در این مدت و حاکی از بهبود تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان است، به طوری که میزان معاملات از ۴۱۸ میلیون دلار در هفته دوم مهر، به ۷۲۷ میلیون دلار در هفته سوم آبان افزایش یافته است.

 همزمان با افزایش حجم معاملات، روند قیمتی در سامانه نیما، به طور نسبی کاهش یافته و از ۲۳ هزار وُ ۴۱۵ تومان به ۲۳ هزار و ۲۶۲ تومان رسیده است.

 در بازار متشکل ارزی یا همان بازار صرافی‌ها که به عنوان مرجع معاملات ارز به صورت اسکناس در کشور شناخته می‌شود، در یک ماه گذشته، حدود ۲۸۲ میلیون و ۴۹۳ هزار دلار اسکناس با میانگین هر دلار، ۲۶ هزار و ۸۱۰ تومان معامله شد. حجم ارز اسکناس عرضه شده در این بازار هم، روند افزایشی داشته و از ۲۵ میلیون و ۲۱۰ هزار دلار، به ۵۶ میلیون و ۶۶۷ هزار دلار رسیده که نشان دهنده‌ی بهبود روند تامین ارز و عرضه اسکناس مورد نیاز متقاضیان در این بازار است

 تسهیلات 18گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از تولید و صادرات، تسهیلات گوناگونی را جهت فعالان تولیدی و تجاری به‌ویژه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فاقد سابقه تخلف گمرکی در نظر گرفته و طی شیوه‌نامه‌ای ضوابط برخورداری فعالان مجاز اقتصادی واجد شرایط از این تسهیلات را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.

 تسهیلات 18گانه گمرک برای این گروه به این شرح است :

1- ترخیص کالا خارج از سطح3 (مسیر قرمز)
2- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی حداکثر یکساله برای ترخیص قطعی ماده 6 قانون امور گمرکی
3- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده 6 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی
4- استفاده از تسهیلات ماده 57 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی
5- استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات
6- استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید
7- استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از صادرات
8- تخفیف در هزینه خدمات انجام امور گمرکی، موضوع بند الف ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی (حداکثر تا سقف 50 درصد)
9- استفاده از حداقل تضمین در کلیه مواردی که در قانون امور گمرکی و آیین‌نامه اجرایی به تضمین اشاره شده است.
10- رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های پیگیری به اختلافات گمرکی
11- ارائه مجوز ایجاد انبار اختصاصی
12- انجام فرآیند استرداد، مطابق با تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخذ تعهد
13- نگهداری بخشی از کالا به‌عنوان وثیقه خارج از نوبت مطابق تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخد تعهد
14- استفاده از تسهیلات ماده 42 قانون امور گمرکی
15- استفاده از تسهیلات موضوع استاندارد 32-3 کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو
16- استفاده از تسهیلات ماده 6 قانون امور گمرکی کالای متعلق به وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی با تعهد مسئولان مالی سازمان و اشخاص با اخذ ضمانت‌نامه بانکی با حداکثر سقف یکساله
17- رسیدگی خارج از نوبت اظهارنامه با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی سطح دو در سامانه جامع امور گمرکی
18- پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان

به استناد مفاد تبصره 1 ذیل بند الف بخشنامه «دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت‌نامه بانکی» رئیس کل گمرک ایران (درخصوص پذیرش ضمانت‌های موضوع بندهای 2 و 3 و 6 فوق‌الذکر)، ارائه ضمانت‌نامه بانکی با سررسید حداکثر یکساله بابت حقوق ورودی از سوی شرکت‌های مصوب شده به‌عنوان فعال اقتصادی مجاز (AEO) در هر زمان از سال امکان‌پذیر است.
در صورت احراز و اثبات موارد تخلف شرکت‌ها از معیارهای مندرج در شیوه‌نامه، تسهیلات اعطایی لغو خواهد شد.

فهرست
Language